İlişki Bitirmek Mi? Evliliğe Hazırlanmak Mı? – Sohbet Hattı

21

Her süre ilişkilerimiz yolunda gitmeye bilir. Bazen bize zarar veren bir ilişkiyi bitirmemiz gereke bilir. Ayrılık acısı çeken binlerce canlı sohbet hatları kullanıcısı mevcut. Zor bir dehemmiyet elbet. Peki ayrılmanız gerekiyor ise ve bu mevzuşmaya hazır değilseniz? O zaman yazımızı okumanızı öneririz. Ayrılmak hakikaten zor bir süreç; bunu atlatmak her insana nasip olmaz.. Önemli olan iyi bir şekilde ayrılmak! İlişkiyi bitirmek için adım adım takip edilecek yollar: İlişkinizi bitirmeden önce bunu gerçekten isteyip istemediğinizden emin olun. Neden bitirmek istiyorsunuz? İlişkinizin sizin için artılarını ve eksilerini tartın. Ona karşı olan duygularınız değişmiş olabilir bunu netleştirin. Kendinize şu soruyu mesele: Onu gerçekten artık sevmiyor muyum? Bu probleminin cevabına gore bazı insanoğlu ilişkilerine sadece ara verme kararı alırken bazıları da sevgililerine ya da eşlerine geri dönmek isteyebiliyorlar. Ama ihmal etmeyin ilişkide bir şeyler o zamana dek kırılmışsa eskiye dönmek öyle sandığımız kadar basit olmuyor. Ayrılık kararınızı açıklamak için seçeceğiniz yer çok önemli. Kalabalık bir alışveriş merkezi yahut bir kafede olmak bir ihtimal sizin için problem olmaz fakat bir de rağmenızdaki açısından düşünün. Onun da kendini rahat hissedeceği bir yer seçmelisiniz. Aklınızdan geçenleri ona karşı olan hislerinizi ilişkinizdeki terslikleri onu kırmadan ifade edin. Elbette onun hitabına da fırsat verin. Diyaloğun kavgaya dönüşmesine izin vermeyin. Sözı dolandırmak kesin değilmişsiniz şeklinde konuşmak geri dönme ihtimaliniz olacağı izlenimi yaratacağından net olmak önemlidir. Ne de olsa bir şeye karar verdiniz ve artık uygulama aşamasındasınız. Dürüstlük her süre en iyi politikadır. İlişkinizi bittirma nedenlerinizi açıkça ifade edin. Hiçbir şeyi saklamayın. Sadece dürüst olacağım derken kinci bir ifadeye de bürünmeyin. Aslabir ayrılık nedensiz olmaz. “Ayrılıyoruz çünkü ben öyle istiyorum” mantıklı bir neden değildir. Bu şekilde bir açıklamaya siz iyi mi ikna olmazsanız rağmenızdakinin de yalnız bu açıklamayla yetinemeyeceğini anlamalısınız. Siz aslabir niçin açıklamadan devamlı geçiştirirseniz o da sorgulamaya ve bu süreci daha sancılı hale getirmeye devam edecektir. Bu süreç size de zor geleceğinden canlı sohbet hatlarından yardım alabilirsiniz.

Evlenme hazırlıkları sürecinde ya da sonrasında birçok risk faktörleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yazımda siz söyleşi hattı kullanıcıları için evlilik öncesi risklerden bahsedeceğim. Peki bu durumu nasıl yönete bilirsiniz? Evlilik sonucunın alınmasıyla başlamış olan süreç çoğu süre mutlulukla devam etse de kimi zaman problemlerı da bununla beraber getire biliyor. Özellikle de genç evlilerin geldikleri aile ile ilgili yaşadıkları problemler çoğu vakit şaşırtıcı ola biliyor. Peki, evlilik hazırlıkları yapılırken yaşanan sıkıntılar nedir? Evliliğin, ailelerin güç savaşı haline gelmesi nasıl önlenebilir? Evlilikte karşılaşılabilecek risk faktörleri nelerdir? Uzmanlar evlilik sürecini iyi yönetmenin yollarını açıklıyor. Evlenme kararı verildikten ve tarih belirlendikten derhal sonraki sürecin keyifli bir halde geçmesi gerekirken aksine çok yoğun ve insanı yoran bir süreç yaşanabiliyor. Eve alınacak halı, oturma düzeni, buzdolabı benzer biçimde bütün bu tarz şeylerin kararının verilmesi söz konusu olduğunda, bazen evlenecek iki genç insan işin en başında sınır koyamadıklarından eylemsiz kalabiliyor. Aileler ve özellikle de anneler; söz sahibi olmak, yakınlığı sağlayabilmek, kopuşun acısını dindirebilmek için sürece müdahale edebiliyor. Destek verirken ailelerin amacı, çocuklarından ayrılacakları için ayrılığın verdiği acıyı azaltmak ya da gücü kaybetmemek olmamalıdır. Dolayısıyla çok keyifli olması ihtiyaç duyulan bir süreç çok sancılı ve stresli hâl alabiliyor. Sevgili söyleşi hattı kullanıcıları gelişen problemlerı çözmek için de her ailede bulunan akil insanlardan destek alınabilir. Bu kişiler sağduyuludurlar ve ilişkilerin toparlanmasına ve düzgün gitmesine katkıda bulunurlar. Sevgili söyleşi hattı kullanıcıları evlilik öncesinde ve ondan sonra karşılaşılabilecek risk faktörlerinin de doğru bir şekilde yönetilmesi icap ettiğini belirten uzmanlar, bu riskleri şöyle sıralıyor:

– Hor görme: Tartışmalarda aşağılama, ufak görme, iğneleme, küçümseme, alay etme anlamına gelen sözler, jest ve mimikler hor görmeye yol açıyor.

– kritik: Tartışmalarda kişiliğe yönelik suçlamalar olabiliyor.

– suçlama ve savunma: Tartışmalarda şikâyeti kabahatlamadan ayırmak gerekiyor. Kabahatlanan bir insanın kendini savunması doğaldır. Ama evlilik ilişkisinde ferdin karşı kabahatlamaya girmeden de olsa kendini savunması, ne yazık ki bir işe yaramıyor. Tersine, savundukça karşı taraf suçlamalarına devam ediyor.

Yorumları Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir